Pastele suche uzyskuje się z połączenia pigmentu i naturalnego spoiwa, takiego jak glinka. Wizualnie przypominają kolorową kredę: są kruche i łatwo rozprowadzają się na papierze, jednak efekt nie utrzyma się na powierzchni zbyt długo, jeśli nie zabezpieczymy go odpowiednią fiksatywą. Mimo, że technika malowania pastelami suchymi nie należy do najłatwiejszych, to subtelne i delikatne efekty, jakie można uzyskać, rekompensują trud włożony w naukę posługiwania się nimi.
Pastele suche a pastele olejne
W świecie pasteli panuje spora różnorodność. Wielbiciele malowania i rysowania mają do wyboru szeroki wachlarz narzędzi. W zależności od własnych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybrać pastele olejne lub pastele suche. Pastele olejne, w przeciwieństwie do pasteli suchych, nie kruszą się, kolor przylega do powierzchni, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych i jest dość intensywny. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że chcemy wyrażać swoje wizje właśnie przy pomocy suchych pasteli, to do wyboru mamy różne rodzaje:
- suche pastele miękkie – mają sypką, lekką, delikatna konsystencję, a technika posługiwania się nimi jest bardziej zbliżona do malowania niż rysowania;
- suche pastele twarde – ich konsystencja jest mniej krucha niż suchych pasteli miękkich dzięki większej zawartości spoiwa, np. gipsu czy glinki, przy ich pomocy można zarówno pokrywać duże powierzchnie, jak i rysować drobne detale i szczegóły.