Terpentyna dostępna w naszym sklepie dla plastyków
Malowanie farbami to jedno z tych zajęć, które jedni wprost uwielbiają, a inni - wręcz przeciwnie. Ci pierwsi chwalą technikę tę przede wszystkim za piękne i nasycone kolory, a także nadzwyczajną trwałość stworzonych dzieł, a drudzy narzekają na wszechobecny bałagan stworzony w trakcie artystycznych uniesień, a także konieczność stosowania rozpuszczalników. Doskonałym rozwiązaniem i gigantycznym udogodnieniem okaże się zastosowanie terpentyny, która dostępna jest również w naszym profesjonalnym sklepie dla plastyków.
Na początek odrobinę historii
I tak pierwsze farby olejne pojawiły się około XII wiek - to właśnie wtedy pewien mnich głośno mówił o tym, jak wiele zalet niesie łączenie ze sobą pigmentów z olejami roślinnymi, a konkretniej - z olejem z orzecha. Około 300 lat później metoda ta została udoskonalona przez braci van Eyck, którzy stworzyli innowacyjną mieszaninę oleju lnianego z żywicą - to w diametralnym stopniu wpłynęło na trwałość farb olejnych.
Ze względu na charakterystykę farb olejnych, będących mieszaniną pigmentów i oleju, nie ma możliwości łączenia ich z wodą. Aby móc w pełni korzystać z farb tego typu, konieczny jest zakup specjalnych rozpuszczalników w tym m.in. terpentyny. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby malować farbami nierozcieńczonymi. Jednak warto pamiętać o tym, że terpentyna będzie również niezwykle przydatnym gadżetem podczas czyszczenia pędzli. Te i inne akcesoria malarskie znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Ponadto zastosowanie terpentyn doskonale wpłynie na zmianę konsystencji farb olejnych. Te stają się o wiele bardziej wodniste, a tym samym ich aplikacja na płótno będzie łatwiejsza. Dodanie do farby rozpuszczalnika przyspiesza również proces wysychanie farb - to właśnie dlatego rozcieńczone farby są tak często stosowane podczas nakładania pierwszych warstw, czyli tzw. podmalówki. W niektórych przypadkach rodzaj, a dokładniej ilość zastosowanego rozpuszczalnika może wpłynąć na zmianę tonu farb.
Balsamy i terpentyny
Osoby zainteresowane zakupem w naszym sklepie dla plastyków do wyboru mają terpentyny balsamiczne, bezzapachowe i klasyczne rozpuszczalniki. Czym różnią się między sobą? Otóż terpentyna balsamiczna pozyskiwana jest z żywicy drzew iglastych, która następnie poddawana jest procesowi destylacji z parą wodną. Wyróżnia ją mocny i bardzo charakterystyczny zapach. Terpentyna bezzapachowa w zdecydowanej większości przypadków pozyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej. Charakteryzuje się delikatniejszym zapachem w porównaniu do terpentyn balsamicznych. Z kolei rozpuszczalniki i benzyny lakowe są substancjami, które w zdecydowanej większości przypadków mają zastąpić opisane wyżej terpentyny. Przekonaj się razem z nami, jak przyjemne może być malowanie!
Czy terpentyna jest bezpieczna?
Terpentyna jest w pełni bezpiecznym produktem, pod warunkiem stosowania się do zasad bezpieczeństwa i wskazówek producenta zamieszczonych na opakowaniu. Nie zapominajmy, że terpentyny są substancjami toksycznymi, a ich opary mogą być szkodliwe. To właśnie dlatego zaleca się, aby zawsze pracować w bardzo dobrze wietrzonych pomieszczeniach.
Zastanawiasz się, czy rozrzedzanie farb jest koniecznością? W tym przypadku w zasadzie wszystko zależy od preferencji malarza. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zaopatrzenie się w eco rozpuszczalniki, które umożliwią dokładne czyszczenie pędzli. Dodatkowym atutem tego typu rozpuszczalników jest ich znacznie delikatniejszy zapach w porównaniu z tradycyjną terpentyną. Z tego powodu nadają się idealnie do pracy dla alergików i osób wrażliwych na zapachy.