Sztuka pozłacania, zróżnicowane produkty w naszym sklepie dla plastyków
Piękne, błyszczące i przyciągające uwagę. Złoto i srebro – dwa metale szlachetne wykorzystywane w sztuce od najdawniejszych czasów. Upiększały wnętrza oraz nadawały szlachetności przedmiotom codziennego użytku. Kto z nas nie chciałby posiadać pozłacanych przedmiotów? Niestety, złoto 24-karatowe nie należy do najtańszych materiałów, podobnie jak srebro. Na szczęście istnieją też ciekawe alternatywy.
Nie wszystko złoto co… szlagmetal
Szlagmetal to nic innego, jak cienkie płatki w kolorze miedzi, aluminium lub złota, bardzo często używany jako tańszy zamiennik metali szlachetnych. Zwykle występuje w postaci książeczki, w której można znaleźć nawet do 100 arkuszy. Ten materiał jest bardzo cienki, kruchy, dlatego należy obchodzić się z nim delikatnie. Ponadto, płatki nadają się do cięcia, dzięki czemu można dopasować ich wielkość do powierzchni, która ma być pozłacana. Zajęcia tego typu mogą w mgnieniu oka zamienić się w hobby, a często także główne źródło utrzymania.
Czy tylko obrazy?
Pozłacanie często kojarzone jest z ozdabianiem ram obrazów. Jednak prawda jest taka, że pozłacać (lub posrebrzać) można praktycznie wszystko. Szlagmetal może być z powodzeniem stosowany na powierzchnie metalowe, szklane czy też ceramiczne. Tą techniką można ozdabiać przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Stosowanie szlagmetalu pozwoli na wzbogacenie wielu projektów DIY.
Oczywiście, nałożone płatki nie będą się trzymać samodzielnie danej powierzchni - konieczny będzie też klej czyli mikstion. Mikstiony są specjalnymi, wodnymi klejami stosowanymi do przyklejania cienkich płatków złota, srebra czy miedzi. Mimo że kleje posiadają mleczny kolor, to ten znika po wyschnięciu - klej staje się przezroczysty.
W celu zabezpieczenia gotowego projektu, a tym samym płatków szlagmetalu przed uszkodzeniem, zalecane jest też stosowanie odpowiedniego werniksu. Ze względu na to, że płatki są delikatne, do ich nakładania polecane są bardzo miękkie pędzle. Należy również pamiętać, aby podczas pozłacania pracować w bawełnianych rękawiczkach - tym sposobem możliwe jest zapobieganie powstawaniu tłustych plam na powierzchni szlagmetalu.
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z techniką pozłacania? Na start warto skorzystać z gotowego zestawu zawierającego klasyczne pędzelki, mikstion, wodny lakier oraz płatki szlagmetalu.
Jak nie szlagmetal, to co?
W zależności od naszych potrzeb można zdecydować się na inną technikę oraz materiał. Do wyboru są uniwersalne pasty pozłotnicze oraz pigmenty. Pasty są zwykle stosowane do prac renowacyjnych, natomiast pigmenty polecane są w celu nadania metalicznych efektów akwarelom lub obrazom malowanym w technice gwaszu. Oczywiście pozłacanie to nie jedyna technika, która nie ma przed nami tajemnic. Szeroki wybór zróżnicowanych produktów oferuje m.in. kategoria malowanie, artykuly kreślarskie czy grafika warsztatowa. Zapoznaj się z naszą ofertą!